Vizsgálatok a várandósság alatt
4-6. hét
Amint felmerül a gyanúja, hogy esetleg kisbabát vársz, feltétlenül keresd fel nőgyógyászodat. Erre elsősorban a méhen kívüli terhesség kizárása miatt van szükség, hiszen ez egy igen veszélyes állapot és az anya egészségének megőrzése érdekében mihamarabbi beavatkozást kíván. A terhességnek ezen korai szakaszában megállapíthatóak a kétpetéjű ikerterhességek is. Az orvos a vizsgálat végzésekor kenetet is vesz rákszűréshez, ha az utóbbi egy évben erre nem került már sor, ellenőrzi az embrió állapotát hüvelyi ultrahang segítségével.
A 6. hét környékén már az embrió szívműködése is észlelhető és az ultrahang készüléknek köszönhetően meg is hallgathatod.
Amint az orvos megállapítja a terhességet, felkeresheted a leletekkel védőnődet, aki kiállítja számodra „A várandós anya gondozási könyvé”-t, azaz a Terhes kiskönyvet és sok hasznos tanáccsal lát el.
9-10. hét
Ha az első ultrahangvizsgálat idején még nem volt megállapítható, akkor az orvos most ellenőrzi az embrió szívhangját, valamint az mellett a növekedésének ütemét.
A háziorvostól kért beutalóval a laborban éhgyomri vérvételen és vizeletvizsgálaton kell megjelenni. Célszerű vizeletet vinni magaddal a „problémák” elkerülése végett.
A vérvizsgálat alkalmával nem csak a szokásos teljes vér- és vizeletvizsgálatot végzik el, hanem sor kerül az anya vércsoportjának a megállapítására és az ellenanyagszint mérésre is.
Ebben az időszakban érdemes EKG vizsgálaton és az első fogászati szűrésen megjelenni. Az EKG leletet vagy kardiológus, vagy a háziorvos véleményezi. A fogorvos pedig eldönti, hogy van-e bármi tennivaló a fogaiddal és tanácsokat ad a terhesség alatti fogápolással kapcsolatban.
12. hét
Az első genetikai ultrahangvizsgálat ideje. Érdemes tapasztalt szakorvossal elvégeztetni a vizsgálat pontossága miatt. Az orvos a tarkótáji bőrrendő vastagságának ultrahangos méréséből következtet a Down-szindróma kockázatára, és ha szükséges további vizsgálatokat javasol a gyanú megerősítésére vagy eloszlatására. Az eredmény negatívnak tekintendő, ha a vastagság 3 mm alatt van.
Az első genetikai ultrahangvizsgálatot érdemes kiegészíteni az anyai vér vizsgálatával, mely nem jár semmiféle kockázattal sem a magzatra, sem az anyára nézve. Az ilyen vizsgálatot kombinált tesztnek nevezik.
További információk:
14-16. hét
Ekkor kerül sor az AFP és a HbsAg (Hepatitis B) szűrésre.
Fontos, hogy az AFP szűrést a 16. terhességi héten végezzék!
A magas AFP érték arra utalhat, hogy a magzat testén bőrrel nem fedett területek vannak (velőcső-záródási rendellenességek: nyitott hátgerinc, agykoponyahiány). Magas értékek esetében sem kell azonnal pánikba esni. Valójában csupán az esetek 5-10%-ban jelent fejlődési rendellenességet.
Az alacsony AFP érték a Down-szindróma fokozott kockázatára utalhat. További vizsgálatok után, ha szükséges chorion-boholy mintavételt vagy amniocentézist végeznek a Down-szindróma pontos megállapításához.
Az AFP szűrés már elavult módszernek tekinthető. Magyarországon viszont még ezt a módszert alkalmazzák.
Chorion-boholy mintavétel: A 11. héttől végezhető vizsgálat. A méhlepényből vett minta segítségével következtetnek a Down-szindróma vagy más genetikai rendellenesség kockázatára.
Amniocentézis: A 14.-26. héten végezhető vizsgálat. Egy vékony tűvel a magzatvízből mintát vesznek és az abban található magzati sejteket vizsgálva mutatják ki a Down-szindrómát vagy más genetikai rendellenességeket.
Mindkét vizsgálat vetélési kockázata 1%.
15.-20. hét
Már hazánkban is elérhető, ugyan csak külön térítés ellenében, az úgynevezett integrált teszt, melynek segítségével kockázatmentesen ugyancsak az anyai vérből 94%-os pontossággal állapítható meg a Down-szindróma és az Edwards-kór kockázata.
A teszt elvégzése a pontossága miatt ajánlott, főleg a veszélyeztetettebbek körében (korábbi kromoszómarendellenességgel született gyermek, 35 év feletti anyai életkor, Down-szindróma a családban)
További információk:
18.-20. hét
Ultrahang segítségével az orvos alaposan megvizsgálja a magzat testrészeit (gerincét, koponyáját, végtagjait, szívét, …), a magzatvíz mennyiségét valamint a mehlepényt (működését, tapadási helyét).
26. hét
Ekkor kerül sor a második általános éhgyomri vér- és vizeletvizsgálatra, melyhez a beutalót ugyancsak a háziorvos állítja ki és a második ellenanyagszint mérésre.
Ezzel egy időben kerül sor a terheléses vércukorvizsgálatra is. A vizsgálatra érkezz éhgyomorra! Érdemes 6:30 körül érkezni (Vácon). Ekkor leveszik az első vérmintát, majd meg kell innod egy pohár cukros vizet. Mivel sokakat émelyít ez a cukorszirup vigyél magaddal egy citromot, hogy legalább limonádészerű legyen a folyadék. Ezek után két órán keresztül semmit sem ihatsz vagy ehetsz. A két óra letelte után újabb vérvételre kerül sor. Ezután viszont mindenképp igyál, egyél valamit, hogy rosszul ne legyél!
30.-32. hét
Újabb ultrahangos vizsgálatot végez az orvos. Ellenőrzi a magzat fejlődését, növekedési ütemét, a méhlepény működését és a magzatvíz mennyiségét.
33. hét
A harmadik éhgyomri vér- és vizeletvizsgálat mellett megtörténik a harmadik ellenanyagszint mérés is.
36. hét
Az orvos hüvelyi vizsgálatot végez a méhnyak hosszának és a méhszáj állapotának felméréséhez.
Ekkortól kerül sor hetente CTG vizsgálatra is, melynek során a hasadra erősített érzékelők segítségével vizsgálják a méh fájástevékenységét és magzatod szívhangját.
Egyes kórházakban már rutinszerűen végzik hazánkban, más helyeken meg sem említik a kismamáknak a Streptococcus-B szűrést. Mindenképpen említsd meg orvosodnak és kérd ezt a vizsgálatot, hiszen a legtöbb súlyos (akár végzetes) újszülöttkori fertőzést a szülés közben elszenvedett Streptococcus-B baktérium fertőződés okozza! A szervezetben ennek a baktériumnak a menniysége is ingadozó, ezért a negatív eredmény sem jelent teljes biztonságot, ám a 36- héten elvégzett vizsgálat adja a viszonylag legmegbízhatóbb eredményt.
37.-40. hét
Ugyanazok a vizsgálatok ismétlődnek hetente. ultrahangos súlybecslés, méhlepény és magzatvíz ellenőrzés, CTG.
40. héttől
Kórháztól függően naponta, kétnaponta végeznek CTG-t, esetleg kiegészítve ultrahangos áramlásvizsgálattal.
Vannak kórházak (orvosok), ahol a 40. terhességi hetet betöltve kórházi bent tartózkodást javasolnak. Sokszor valójában ezt a szoros „orvosi megfigyelést” semmi sem indokolja. Természetesen, bízzunk választott orvosunkban és minden esetben fogadjuk el szakmai tanácsait! |